CHRZEST ŚWIĘTY

EGO TE BAPTIZO IN NOMINE PATRIS, ET FILII ET SPIRITUS SANCTI

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia duchowego (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest prawidłowo i słusznie określany jako sakrament odrodzenia przez wodę i w słowie".

KKK 1213

Sakrament chrztu świętego udzielany jest w naszej parafii w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11.00, natomiast w Niedzielę Wielkanocną oraz 25 grudnia podczas Mszy Świętej o 11.00 . Zgłaszając odpowiednio wcześnie dziecko do chrztu, należy w kancelarii przedstawić odpowiednie dokumenty i informacje:

- odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,

- świadectwo ślubu kościelnego rodziców, jeżeli był zawarty poza naszą parafią,

- dane rodziców chrzestnych: imię i nazwisko, wiek i adres zamieszkania,

- zaświadczenie o możliwości pełnienia funkcji rodzica chrzestnego, jeżeli rodzic chrzestny mieszka poza naszą parafią (takie zaswiadczenie kandydat na rodzica chrzestnego może uzyskać w swojej parafii zamieszkania - nie zameldowania).

Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby, które ukończyły 16. rok życia, przyjęły sakrament bierzmowania, są wierzącymi praktykującymi katolikami, żyją w stanie wolnym bądź w sakramentalnym małżeństwie.

Zachęcamy rodziców i chrzestnych do pełnego uczestnictwa w eucharystii - przystąpienie do komunii świętej - przez wcześniejsze skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Kartki poświadczające przystąpienie do spowiedzi odbieramy podczas zgłaszania dziecka do chrztu w kancelarii parafialnej a przystępując do spowiedzi informujemy na początku księdza, że jest to spowiedź rodzica lub chrzestnego przed chrztem dziecka.