Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

ŚLUBUJĘ CI MIŁOŚĆ, WIERNOŚĆ I UCZCIWOŚĆ MAŁŻEŃSKĄ, ORAZ, ŻE CIĘ NIE OPUSZCZĘ AŻ DO ŚMIERCI

     Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

KPK, kan. 1055

     (...) Od początku do końca Pismo święte mówi o małżeństwie i jego "tajemnicy", o jego ustanowieniu i znaczeniu, jakie nadał mu Bóg, o jego początku i celu, o różnych sposobach jego urzeczywistniania w historii zbawienia, o jego trudnościach wynikających z grzechu i o jego odnowieniu "w Panu", w Nowym Przymierzu Chrystua i Kościoła.

KKK 1602

 

Katolicy, którzy pragną stworzyć, wspomnianą w Kodeksie Prawa Kanonicznego, wspólnotę całego życia w sakramencie małżeństwa, mogą skorzystać z posługi duszpasterskiej w naszej parafii na następujacych zasadach:

- planując zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego należy odpowiednio wcześnie zgłosić się do kancelarii parafialnej, w celu ustalenia terminu i godziny śłubu,

- na trzy miesiące przed ustaloną datą ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej celem przygotowania aktu ślubu.

 

Osoby spoza naszej parafii, które pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeński w naszym kościele, przed podjęciem jakichkolwiek przygotowań i ustaleniem daty śłubu, powinny przedstawić zgodę proboszcza parafii, gdzie mieszkają od 3 miesięcy, na zawarcie tego sakramentu poza swoją parafią. Jest to związane z wynikającą jurysdykcją własnego duszpasterza do pobłogosławienia związku małżeńskiego swoich parafian. Jednocześnie nasi parafianie, którzy chcą zawrzeć małżeństwo poza naszą parafią, również powinni odpowiednio wcześnie o taką zgodę poprosić w kancelarii parafialnej.

 

Podczas spotkania w ramach spisania tak zwanego protokołu przedmałżeńskiego należy przedstawić następujące dokumenty:

- aktualny akt chrztu - nie starszy niż 6 miesięcy,

- dowody osobiste,

- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, jeżeli małżeństwo ma pociągać za sobą skutki cywilno-prawne,

- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezach przedmałżeńskich i spotkaniu w poradni rodzinnej,

- ostatnie świadectwo szkolne z oceną z katechezy.