POGRZEB KATOLICKI

REQUIESCAT IN PACE

Chrześciajński sens śmierci ukazuje się w świetle Misterium Paschalnego Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, w którym złożyliśmy naszą jedyną nadzieję. Chrześcijanin, który umiera w Chrystusie, "opuszcza ciało i staje w obliczu Pana". Dzień śmierci jest dla chrześcijanina, po zakończeniu jego życia sakramentalnego, dopełnieniem nowych jego narodzin rozpoczętych na chrzcie; jest ostatecznym "upodobnieniem" go do "obrazu Syna", którego udziela namaszczenie Duchem Świętym; (...).

KKK 1681-1682

Kościół zawsze z szacunkiem odnosił się do ludzkiego ciała osoby zmarłej. Przejawia się to również w momencie kiedy człowiek kończy swoje ziemskie życie i ma swój wyraz z sprawowanych moglitwach, Eucharystii i obrzędzie ostatniego pożegniania. Zorganizowanie katolickiego pogrzebu osoby wierzącej w naszej parafii wiąże się z wypełnieniem następujących formalności:

- zgłoszenie faktu śmierci bliskiej osoby w biurze zarządu cmentarza przy ulicy Starobrzeskiej, gdzie ustalamy dzień i godzinę pogrzebu,

- zgłoszenie i wypełnienie formalności w kancelarii parafialnej,

- przedstawienie aktu zgonu,

- przedstawienie zaświadczenia o przyjętych sakramentach przed śmiercią; jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu takie zaświadczenie wydaje kapelan szpitala, jeżeli taka sytuacja miała miejsce w domu i został wezwany kapłan - zaświadczenie pozostawia ksiądz, który udzielił sakramentów.

Jeżeli chcemy aby pogrzeb bliskiej nam osoby odbył się poza naszą parafią, należy zgłosić się do kancelarii parafialnej po odpowiednią zgodę. Jednocześnie wymagamy takiej samej zgodzy, gdy osoba zmarła nie mieszkała na terenie naszej parafii. Taką zgodę można uzyskać w kancelarii parafii, na terenie której mieszkała osoba zmarła.